WYSZUKIWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

WYSZUKIWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Poszukujesz kredytu na zakup mieszkania lub domu? Sprawdź aktualne oferty bankowe prosto z portalu finansowego Bankier.pl Dalej »

WYSZUKIWARKA KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH

WYSZUKIWARKA KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH

Nie masz czasu na poszukiwania najlepszego kredytu gotówkowego? Specjaliści portalu finansowego Bankier.pl już Cię wyręczyli. Sprawdź aktualną wyszukiwarkę i wybierz kredyt dopasowanych do własnych możliwości! Dalej »

BEZPŁATNA POMOC DOŚWIADCZONEGO EXPERTA

BEZPŁATNA POMOC DOŚWIADCZONEGO EXPERTA

Skorzystaj z pomocy doświadczonych ekspertów finansowych firmy Expander Advisors. Zbadaj zdolność kredytową, przenieś kredyt do innego banku lub zbuduj program oszczędnościowy dla swoich dzieci. Eksperci Expander są do Twojej dyspozycji. Dalej »

 

Kredyt w złotówkach czy w innej walucie? Trudne wybory

Decydując się na kredyt krótkoterminowy, zazwyczaj nie mamy problemu z wyborem waluty, w jakiej chcemy go spłacać. Dość oczywistym jest, że najwygodniejszą i najprostszą opcją jest w tym przypadku kredyt w złotówkach. Natomiast przy kredytach długoterminowych, szczególnie tych hipotecznych, które spłacać będziemy przez co najmniej kilkadziesiąt lat wielokrotnie decydujemy się na zaciągnięcie ich w obcej walucie. Jest to spowodowane faktem, że kredyty walutowe wielokrotnie okazują się tańsze w spłacie, ze względu na zmienny kurs giełdowy. Tu rata może się zmieniać: ale jest to zwykle albo zmiana nieznaczna, albo taka, która pozwala raz płacić znacznie mniej, innym razem nieco więcej.

Rzeczywiście, kredyty walutowe są sensowne i pozwalają na oszczędność w dłuższej perspektywie czasowej, ale przede wszystkim wtedy, gdy sytuacja na giełdzie jest dość ustabilizowania. Jeżeli jednak pozycja złotówki będzie radykalnie się zmieniała, może okazać się, że więcej stracimy na tego typu zapożyczeniu, niż zyskamy. Raty miesięczne mogą okazać się większe, jeżeli złotówka będzie słabła w stosunku do waluty, w której zaciągnęliśmy dług. Oczywiście biorąc pod uwagę fakt długoterminowości kredytu – to zła sytuacja na giełdach nigdy nie trwa 30 lat, więc jest więcej niż duża szansa na to, ze po np 2 latach opłacania wyższych rat – kolejne będą znacznie mniejsze, a przez to korzystniejsze dla spłacającego kredyt.

Obecnie kredyt we frankach nie daje już takich korzyści, jak dawniej, a wielokrotnie wzbudza w nas niepewność, ponieważ trudno przewidzieć jak będzie zmieniała się sytuacja na giełdzie w kolejnych miesiącach. To, jaki wybierzemy kredyt zależy w dużym stopniu od naszej odwagi i wewnętrznej, posiadanej przez każdego człowieka “żyłki ryzyka”. Oczywiście, kredyt w złotówkach jest mniej ryzykowny, ale z drugiej strony, tylko kredyt walutowy może dać nam jakikolwiek nieoczekiwany zysk. I analogicznie: kredyt zaciągnięty w  złotówkach nie da nam żadnego zysku – czy sytuacja na giełdach będzie lepsza, czy gorsza, to my i tak co miesiąc będziemy płacić do bankowej kasy dokładnie tyle samo.